24.3 C

Βουλιαγμένη – Λέιντεν 13-8: Πρόκριση στα προημιτελικά για τον ΝΟΒ

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης κατάφερε να πάρει για μία ακόμα φορά το εισιτήριο για τις «8» καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, καθώς επικράτησε της Ολλανδικής Λέιντεν με 13-8, στην 3η αγωνιστική του Η’ ομίλου στη LEN Euroleague Γυναικών και κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου θα έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στο Final-4 της διοργάνωσης, όπου την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο τερμάτησε στην 3η θέση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Λέιντεν προηγήθηκε (3-2), όμως η ομάδα του Λαιμού κατάφερε να ανατρέψει το είσαι βάρος της σκορ στο ημίχρονο, αποκτώντας αέρα 2 τερμάτων (6-4). Ο ΝΟΒ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μισό του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση με το τελικό σκορ να είναι 13-8.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΛΕΪΝΤΕΝ 13-8

Τα οκτάλεπτα: 2-3 , 4-1 , 3-2 , 4-2

ΝΟ Βουλιαγμένης: Λάβι, Πρωτοπαπά 1, Καϊάφα 2, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 2, Νίνου Ειρ., Πάτρα, Κώτσια 2, Διαμαντοπούλου Β., Κοντονή 2, Μουστακαρία 1, Κοτσιώνη

Λέιντεν: Όστινγκ, Βούρβελτ 2, Ρόελς, Νισκάνεν, Ντε Γκροοτ, Κέιζερ 2, Φαν Μπέλκουμ 1, Λίντχουτ 1, Σκούλτ, Μπίκερκ, Φαν Ριν 2, Γκρας, Φαν Ντερ Βάαλς