21.6 C

Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 9-8: Φιέστα στο σπίτι του

Παράταση στη στέψη του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 9-8 από τη Βουλιαγμένη στον Λαιμό στον τρίτο τελικό της Α1 Πόλο Ανδρών και ο ΝΟΒ μείωσε τη σειρά σε 2-1.

Οι Ερυθρόλευκοι έχουν την ευκαιρία τη Δευτέρα στο Παπαστράτειο (17/5, 20:00) να πάρουν τη νίκη και να σφραγίσουν το 35ο πρωτάθλημα που θα είναι και το 9ο σερί για τον σύλλογο!

O Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Σκουμπάκη, ωστόσο ο ΝΟΒ πήρε τα ηνία του αγώνα και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με δύο τέρματα (5-3). Ο Ίρβινγκ επανέφερε τις ισορροπίες με τρία γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο, ωστόσο ο Μπάσιτς (πέτυχε τέσσερα γκολ για τους γηπεδούχους) έκανε το τελικό 9-8 που έφερε την παράταση στην ερυθρόλευκη φιέστα.

Για την ομάδα του Βλάχου ξεχώρισαν οι Ίρβινγκ – Γενηδουνιάς που πέτυχαν μαζί 6 γκολ.

Αν χρειαστεί 5ος αγώνας, θα διεξαχθεί την Τετάρτη (19/5, 18:00) στο Κολυμβητήριο του Λαιμού.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Σκουμπάκης (π/π. 5:46), 1-1 Βάσιτς (π/π.), 2-1 Γκιουβέτσης (πέναλτι, 3:11), 2-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:33), 3-2 Καλογερόπουλος (π/π. 2:02).

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Γκιουβέτσης (π/π., 5:52), 5-2 Μυλωνάκης (π/π., 2:17), 5-3 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:26).

3ο οκτάλεπτο: 5-4 Ίρβινγκ (π/π.,5:23), 6-4 Γούβης (περιφέρεια, 4:57), 6-5 Μουρίκης (φουνταριστό, 3:43), 6-6 Ίρβινγκ (π/π. 2:59), 7-6 Αλαφραγκής (π/π., 2:22), Ίρβινγκ (περιφέρεια, 0:54).

4ο οκτάλεπτο: 8-7 Μπάσιτς (περιφέρεια, 5:35), 8-8 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:20), 9-8 Μπάσιτς (περιφέρεια, 1:52).

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Γούβης 1, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 1, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης, Λότζινα, Μπάσιτς 3, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 3, Γαλανόπουλος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος, δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr:

«Σήμερα δεν παίξαμε καλά, στα δύο πρώτα οκτάλεπτα ήμασταν εκτός παιχνιδιού, στον παίκτη παραπάνω παίξαμε πολύ άσχημα, και δεν αξίζαμε τη νίκη. Προσπαθήσαμε πολύ στο τρίτο και τέταρτο οκτάλεπτο, αλλά ακόμα και εκεί κάναμε πολλά λάθη και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να είναι ακόμα ζωντανός. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε να νικήσουμε στο επόμενο παιχνίδι και να πάρουμε τον τίτλο».