16.4 C

Βραζιλία – Αργεντινή 3-2: Τρομερή ανατροπή των Βραζιλιάνων, λύγισαν τον συγκλονιστικό Λίμα

Απίθανη νίκη στο φινάλε της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο πέτυχε η Βραζιλία καθώς επικράτησε με ανατροπή με 3-2 της Αργεντινής ύστερα από αγώνα διάρκειας 2,5 ωρών.

Οι Αργεντίνοι πήραν τον πρώτο τους βαθμό αλλά έχασαν τεράστια ευκαιρία για νίκη και με τρίποντο, καθώς στο τέταρτο σετ και με το σκορ στο 17-11 υπέρ τους, άφησαν τον Λουκαρέλι να κυριαρχήσει και οι Βραζιλιάνοι έκαναν το 2-2. Στο τάι μπρέικ όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Λεάλ να σφραγίσει τη νίκη που έδωσε δύο βαθμούς στη Βραζιλία. Η Ρωσία έμεινε στην κορυφή του Β’ ομίλου με 6 βαθμούς.

Για την Αργεντινή πρώτος σκόρερ ήταν ο συγκλονιστικός Λίμα με 26 πόντους (22/39 επ.), ωστόσο η Αλμπισελέστε πλήρωσε τα πολλά λάθη της (31 έναντι 20 των Βραζιλιάνων). Ο Λεάλ με 18 πόντους και οι Γουάλας – Λουκαρέλι με 14 πόντους έκαστος τράβηξαν το κάρο για τους νικητές.