18.1 C

Βραζιλία – Γερμανία 4-2: Πρεμιέρα με τεσσάρα για τους Βραζιλιάνους, χατ τρικ ο Ριτσάρλισον

Με φόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Βραζιλία, η οποία επικράτησε με 4-2 της Γερμανίας, με τον Ριτσάρλισον να βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Η «Σελεσάο» ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον επιθετικό της Έβερτον να κάνει το 1-0, για να έρθει στο 22′ και να διπλασιάσει τα τέρματα,  ενώ στο 30ο λεπτό ξαναχτύπησε ολοκληρώνοντας το χατ τρικ και γράφοντας το 3-0 για τη χώρα του.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία κατάφερε να μειώσει με τον Αμίρι στο 57′, ενώ στο 62′  έμεινε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Άρνολντ ύστερα από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε.

Παρόλα αυτά, κατάφερε να βρει και δεύτερη φορά δίχτυα στο 83′, με τον Ράγκναρ Άχε να κάνει το 3-2, χωρίς να καταφέρνει κάτι όμως, αφού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παουλίνιο διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για τη Βραζιλία.