22.6 C

Wimbledon: Βασιλιάς Φέντερερ έτοιμος για τον θρόνο!

Ο θρύλος του παγκόσμιου τένις, Ρότζερ Φέντερερ ανάγκασε τον Ράφα Ναδάλ να υποκλιθεί στο μεγαλείο του (3-1) και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Wimbledon

Σ’ έναν αγώνα χάρμα ιδέσθαι, Ρότζερ Φέντερερ και Ράφα Ναδάλ έκαναν επίδειξη του μεγαλείου τους, ωστόσο, ο Ελβετός παρουσιάστηκε ανώτερος και κατόρθωσε να μετατρέψει τον αγώνα σε προσωπικό του θρίαμβο, επικρατώντας 3-1 στα σετ.

Ο Φέντερερ επικράτησε στο πρώτο σετ με 7-6 στο τάι μπρέικ, για να απαντήσει ο «Ελ Νίνιο» στο δεύτερο με 6-1, με δύο μπρέικ, αρχικά για το 3-1 και μετέπειτα για το 5-1.

Η συνέχεια, εντούτοις ανήκε στον πολύπειρο άσο που απάντησε με δύο διαδοχικά νικηφόρα σετς. Αρχικά με μπρέικ σε καθοριστικό σημείο (1-2) επικράτησε στην τρίτη… παρτίδα των δύο (6-3), για να ακολουθήσει μία ακόμα με ευτυχή για τον ίδιο κατάληξη (6-4), αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να υποταχθεί παρά την επίμονη αντίστασή του στα τελευταία παιχνίδια.

Συγκεκριμένα το Νο. 2 της παγκόσμιας κατάταξης πάλεψε μανιασμένα, για να αντιστρέψει την κατάσταση, παίρνοντας την μπουκιά μέσα από το στόμα του αντιπάλου του, που βρέθηκε μία ανάσα από τη νίκη με το σκορ στο 5-3, όμως είδε τον Ναδάλ να του στερεί δύο ματς ποιντς και να μειώνει σε 5-4. Παρόμοια εικόνα στο τελευταίο σετ, με τον Φέντερερ να φτάνει στη νίκη μετά από 4 χαμένα ματς ποιντς εν τέλει.

Πλέον, ο μεγάλος νικητής πρόκειται να διεκδικήσει τον πολυπόθητο τίτλο στο τουρνουά του Wimbledon απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς (14/7, 16:00) και σε περίπτωση που το καταφέρει θα είναι ο ένατος τίτλος του σε 12 τελικούς στο Λονδίνο.