21.1 C

Ξανά Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Εθνική Νέων!

Μια Εθνική Νέων χάρμα ιδέσθαι έφτασε στην κορυφή του κόσμου για ακόμα μια φορά! Μετά το 2017 στο Βελιγράδι και τη νίκη επί της Κροατίας στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, πήρε ξανά το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας της Σερβίας στον τελικό με 6-4!

Με όπλο την άμυνα, όπως και κόντρα στις ΗΠΑ, η ομάδα του Τεό Λοράντου κράτησε τη Σερβία μακριά από τα γκολ για 15 ολόκληρα λεπτά. Μάλιστα, η Εθνική προηγήθηκε με τον Γκιουβέτση και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ του Αλαφραγκή (1-3).

Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, οι δύο τερματοφύλακες Μίσοβιτς και Μητράκης βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα κι έκαναν σπουδαίες επεμβάσεις. Οι Σέρβοι επιχείρησαν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο οκτάλεπτο όταν μείωσαν στον γκολ με τα δύο τέρματα του Μπράνκοβιτς (4-5), ωστόσο ο Κάκαρης σημείωσε γκολ στον παίκτη παραπάνω και χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην Ελλάδα, κάνοντας την ομάδα του να διατηρήσει τα κεκτημένα.

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 4-6

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-1, 0-0, 3-3

Σερβία: Γκαβρίλοβιτς, Μπράνκοβιτς 2, Μπάρατς, Νέσιτς, Στανόγεβιτς 1, Μίτροβιτς, Βούτσινιτς, Τσβέτκοβιτς 1, Μαρτίνοβιτς, Σούλτς, Πλεβάντσιτς, Ράντοβιτς 1, Μίσοβιτς

Ελλάδα: Δαλμαρας, Καλογερόπουλος, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος, Γωνιωτάκης, Μητράκης