15 C

Ξάνθη – Λαμία 0-0: Άσφαιρες και η εξάδα απομακρύνεται

Ξάνθη και Λαμία έμειναν στο 0-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League, με την ομάδα του Παράσχου να ανεβαίνει στους 29 βαθμούς, ενώ την ομάδα του Άκη Μάντζιου στους 26.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έδειξαν πως δεν θα κυνηγήσουν κάποιο γκολ, καθώς αμφότερες αρκέστηκαν σε έναν παθητικό ρόλο.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0, καθώς ούτε η Ξάνθη, αλλά ούτε και η Λαμία κατάφεραν να σημειώσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Ωστόσο, στοπ δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έγιναν κάπως πιο απειλητικοί, καθώς μπόρεσαν να κάνουν αισθητή της παρουσία τους με τον Βιγιάλμπα στο 56ο λεπτό. Η Λαμία στο επόμενο λεπτό είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Νιασέ πέρασε άουτ.

Η Ξάνθη προσπάθησε να πάρει τη νίκη στα τελευταία λεπτά, αλλά το σουτ του Τζουρίτσκοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Ξάνθη (Παράσχος): Αμπάντ, Σόσα, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Τεσέϊρα, Μουλέν, Καμαρά (Κοβάσεβιτς 73′), Στάρτζεον, Κάστρο (Ντε Αμορίμ 78′), Φοσέ (Τζουρίτσκοβιτς 53′).

Λαμία (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Νιάσε, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα (Σάλιακας 65′), Δημούτσος (Τιρόνε 81′), Βασιλόγιαννης (Σάσι 87′), Καραμάνος