15 C

Ξάνθη – Παναιτωλικός 1-1: Δε χαλάνε οι φιλίες για ένα «Χ»…

Ξάνθη και Παναιτωλικός έδωσαν μία πραγματική… παράσταση, με ανατροπές, θυσίες παικτών και τρομερές συγκινήσεις, αλλά τελικά αναδείχθηκαν ισοπαλία με 1-1, για την τρίτη αγωνιστική των play out της Super League.

Οι δύο ομάδες από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις… ορέξεις τους, με την Ξάνθη να μην πιέζει τόσο τον Παναιτωλικό και αντίστοιχα.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κάστρο δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και έτσι το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν την είδα εικόνα. Μάλιστα, στο 62ο λεπτό, ο Ντε Αμορίμ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Τζουρίσκοβιτς.

Βέβαια, η χαρά των γηπεδούχων δεν διήρκησε αρκετή ώρα, μιας και στο 69 ο Κάστρο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Ξάνθη αναγκάστηκε να τελειώσει τον αγώνα με 10 παίκτες.

Σαν να μην έφτανε αυτή η εξέλιξη για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, στο 83ο λεπτό ο Μπαΐροβιτς με μία πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τους Αγρινώτες.

Πάντως, η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης -πριν τις καθυστερήσεις- πίεσε και βρέθηκε κοντά στο 2-1 σε δύο περιπτώσεις. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έγινε και τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 1-1, με τις δύο ομάδες να εκφράζουν παράπονα και να έρχονται κοντά σε θερμό επεισόδιο στο τέλος του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο προπονητές δεν έκαναν χρήση των 5 αλλαγών τους.

Ξάνθη (Καραγεωργίου): Αμπάντ, Μπαξεβανίδη, Καρααλίδη, Λισγάρα, Κασάδο, Τερκί, Κοβάσεβιτς (Φασίδης 90′), Τζουρίσκοβιτς (Στάρτζεον 77′), Ντε Αμορίμ (Φοσέ 77′), Μπαριέντος (Μουλέν 90′), Κάστρο

Παναιτωλικός (Χάβος): Φερνάντεθ, Τσιγγάρας (Μπαΐροβιτς 81′), Λιάβας, Μαλής, Κέβιν, Ντάλσιο, Ντίαζ, Μουνιέ (Λουσέρο 94′), Ρόσα, Αλβαρεζ (Ντουάρτε 70′), Ντάουντα