18.9 C

Ξάνθη – Παναιτωλικός 2-1: Βήμα επιστροφής στη Super League για τους Ακρίτες (vid)

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου έκανε η Ξάνθη που με μεγάλη ανατροπή επιβλήθηκε με 2-1 του Παναιτωλικού στα Πηγάδια στον πρώτο αγώνα μπαράζ.

Οι Ακρίτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με γεμάτη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος πήραν ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Αγρίνιο την Κυριακή (30/5).

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι και όλα έδειχναν πως η συνέχεια δεν θα ήταν καθόλου ευνοϊκή για την Ξάνθη. Στο 6′ ο Ντουάρτε από τα αριστερά εξέθεσε τον Πέτροβιτς, γύρισε στην καρδιά της άμυνας και ο Βέργος με πλασέ νίκησε τον Ίτσο για το 0-1.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΒΕΡΓΟΥ

Παρά τις αρκετές απουσίες – με μεγαλύτερη αυτή του Τάτου την τελευταία στιγμή – ο Μπάμπης Τεννές είχε τον τρόπο να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Στο 37′ πέρασε εκτός τον Πέτροβιτς που έκανε το λάθος στο γκολ, πέρασε στο ματς τον Μικελτάντζε, έδωσε την πλευρά στον Σιατραβάνη και εκείνος τον δικαίωσε στο δεύτερο μέρος.

Στο 52′ ο έμπειρος μεσοεπιθετικός πέρασε κάθετη πάσα στον Έμπερτ στο κενό της άμυνας του Παναιτωλικού και ο Γερμανός με πλασέ έγραψε το 1-1 δίνοντας άλλη ψυχολογία στην ομάδα του. Μόλις στα 16″ από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Βέργος είχε χάσει μοναδική ευκαιρία για το 0-2 που θα δημιουργούσε διαφορετικά δεδομένα.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΕΜΠΕΡΤ

Τα λεπτά περνούσαν και η Ξάνθη γινόταν όλο και πιο απειλητική, βάζοντας αρκετούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή και κερδίζοντας διαρκώς δεύτερες μπάλες. Σε μια από αυτές τις φάσεις έγινε το… κακό για τον Παναιτωλικό.

Στο 71ο λεπτό και ύστερα από φάση διαρκείας, ο Σρόιεν από τα αριστερά έκανε το γέμισμα και η μπάλα έφτασε στον Μικελτάντζε που με ωραίο σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΜΙΚΕΛΤΑΝΤΖΕ

Οι Ακρίτες διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα στα εναπομείναντα λεπτά, θα μπορούσαν μάλιστα να βρουν και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, ωστόσο ο Καπνίδης δεν κατάφερε να κάνει το 3-1.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο ενόψει του δεύτερου αγώνα μπαράζ στο Αγρίνιο και με παρόμοια αγωνιστική εικόνα το πιθανότερο είναι ο Παναιτωλικός να βρεθεί στη Super League 2 την επόμενη χρονιά…

ΞΑΝΘΗ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

Γήπεδο: Πηγάδια

Ρεβάνς: Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου Κυριακή (30/5, 19:30)

Σκόρερ: 52′ Έμπερτ, 71′ Μικελτάντζε / 6′ Βέργος

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Κίτρινες: Δημούτσος, Έμπερτ / Τσότσαλιτς, Μεντόσα, Περέιρα

Ξάνθη (Τεννές):΄Ίτσο, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια), Δημούτσος, Σιατραβάνης (87′ Στάθης), Πέτροβιτς (35′ Μικελτάντζε), Παπάζογλου (87′ Καπνίδης), Βέρκερ, Τζούρμαν, Έμπερτ, Παντελιάδης, Ντίνας (70′ Σρόιεν)

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (85′ Βάντερσον), Μανθάτης, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντιγκά (86′ Καρέλης), Μπαρμπόσα, Ντίας, Μεντόσα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (74′ Αριγίμπι), Βέργος (74′ Ματσόλα)