23.5 C

Ξάνθη – Βέροια 0-3: Εμφατικό διπλό κορυφής στα Πηγάδια (vid)

Η Βέροια πέρασε εμφατικά από τα Πηγάδια επικρατώντας με 3-0 της Ξάνθης στο ντέρμπι για την πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ηττήθηκαν ωστόσο η δυνατότητα να βρεθούν στην πρώτη θέση υπάρχει ακόμα, καθώς οι Ακρίτες έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα από την ομάδα της Ημαθίας.

Το 1-0 για τους Βεροιώτες έκανε στο 30ο λεπτό ο Γιακουμάκης, για να ακολουθήσει στο 47′ ο Μούργος. Το τελικό 0-3 ήρθε από τα πόδια του Πόζογλου, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 μέτρα.

Ημέρα με χαμόγελα είναι η σημερινή για τους παίκτες του Απόλλωνα Λάρισας, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague 2.

Η ομάδα του Θωμά Γκράφα κατόρθωσε να επικρατήσει με 0-2 κόντρα στη Νίκη Βόλου, αγωνιζόμενη μάλιστα μακριά από την έδρα της. Με τη νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι, έβαλαν τέλος στην απώλεια βαθμών, παίρνοντας το πρώτο τους τρίποντο για την σεζόν 2021-22.

Το πρώτο γκολ του αγώνα ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό, με την μπάλα να μην απομακρύνεται  σωστά από την άμυνα των γηπεδούχων και τον Νούσια να την στέλνει στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χατζής στο 82′, σουτάροντας μέσα από την περιοχή για το 0-2 υπέρ της ομάδας του.