14.2 C

Ξάνθη-Βόλος 3-1: «Καθάρισαν» οι Βραζιλιάνοι για τους Ακρίτες

«Μπλόκο» στα Πηγάδια έστησαν οι παίκτες της Ξάνθης σ’ εκείνους του Βόλου, μιας και επικράτησαν με 3-1 και έτσι παραμένουν σε απόσταση αναπνοής (12 βαθμοί ) από την πρώτη θέση και τον Ολυμπιακό. Παράλληλα έτσι οι παίκτες του Κίκο Ραμίρεθ επέστρεψαν στις νίκες μετά την αποτυχία απέναντι στην ΑΕΛ, την ώρα που ο Βόλος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και δεν μπόρεσε να αυξήσει τη μέχρι τώρα συγκομιδή του (10 βαθμοί).

Καλός ρυθμός και μπόλικες αξιόλογες ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες χαρακτήρισαν το α’ ημίχρονο. Στα πρώτα 30-35 λεπτά αυτού οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έδειχναν περισσότεροι δραστήριοι και επικίνδυνοι και απείλησαν μόλις στο 2′. Έπειτα από λανθασμένο διώξιμο του Αμπάντ, η μπάλα κατέληξε στον Μυστακίδη, όμως, ο Έλληνας άσος δεν μπόρεσε και ενώ ο τερματοφύλακας των Ακριτών βρισκόταν εκτός εστίας να σκοράρει από μακριά.

Ακολούθησε ένα επικίνδυνο γέμισμα (5′) από τα δεξιά του εξαιρετικού Στάρτζεον που είχε ως αποδέκτη τον Ουίλιαμ, η κεφαλιά του οποίου έφυγε άουτ. Ο Βραζιλιάνος άσος ήταν ο πρωταγωνιστής και της επόμενης καλής στιγμής για τους γηπεδούχους σε μία πανομοιότυπη φάση που ξεκίνησε και πάλι από τον Πορτογάλο ακραίο. Είχε μεσολαβήσει ένα επικίνδυνο σουτ του Δημόπουλου (20′) και ένα παρ’ ολίγον αυτογκόλ του Κοβάσεβιτς (27′) για τους Βολιώτες.

Οι τελευταίοι είχαν ήδη αρχίσει να χάνουν μέτρα στο γήπεδο, με την Ξάνθη αντίθετα να ισορροπεί σταδιακά το παιχνίδι. Αποκορύφωμα της βελτίωσής της ήταν το τέρμα της στο 40ο λεπτό. Ο Στάρτζεον (για ακόμα μία φορά) στην αντεπίθεση πάσαρε όμορφα στον Εντουάρντο, ο οποίος και έδειξε την κλάση του νικώντας τον Γκαραβέλη. Μία τρομερή ατομική ενέργεια του Τόρες, που οδήγησε σε καλό σουτ του Μουνίθ ήταν ό,τι καλύτερο συνέβη μέχρι την ολοκλήρωση του 45λέπτου.

Έπειτα από ένα ανιαρό ξεκίνημα δίχως τίποτα το αξιοσημείωτο, η Ξάνθη χτύπησε ξανά. Η τρίτη ευκαιρία του Ουίλιαμ είναι και η φαρμακερή, με τον Βραζιλιάνο μετά την όμορφη συνεργασία του με τον Σόσα να βάζει τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Αυτή σφραγίστηκε – με τον Βόλο να έχει ρίξει στο μεταξύ λευκή πετσέτα, κάτι που επηρέασε τον ρυθμό – με τον Φοσέ στο 89ο λεπτό. Ο Γάλλος έκανε το σουτ, αυτό βρήκε στο δοκάρι, η μπάλα, όμως, επανήλθε σ’ εκείνον που «έγραψε» το 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ατιγιάτ να νικάει με σουτ στην κίνηση τον Αμπάντ. Ο συνάδελφος αυτού, Γκαραβέλης ήταν και ο κύριος υπεύθυνος για το ότι η νίκη δεν πήρε χαρακτήρα θριάμβου για τους Ακρίτες, μιας και επενέβη σωτήρια σε σουτ του Μπαριέντος λίγο αργότερα.

Διαιτητής: Τζήλος

Κίτρινες: 19′ Κοβάσειβτς/18′ Μουνίθ, 65′ Μουλέν, 70′ Φεράρι

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Μουλέν, Ουίλιαμ (82′ Μπαριέντος), Εντουάρντο (65′ Τερκί), Ρενέλα (76′ Φοσέ), Στάρτζεον.

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπαλογιάννης (61′ Μάντζης), Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (67′ Μαξ), Μπασόνγκ, Μουνίθ, Τόρες, Μυστακίδης (57′ Ατιγάτ), Γέντρισεκ.