17.6 C

«Ξεμούδιασε» με την Ακίσασπορ η Σεβίλλη, λύτρωσε την Σταντάρ ο Λαΐφης

Εφιάλτη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» βίωσε η Ακίσασπορ με τα έξι γκολ που δέχθηκε από τη Σεβίλλη, ο Λαΐφης έδωσε τρίποντο με ανατροπή σε νεκρό χρόνο στη Σταντάρ επί της Κράσνονταρ (2-1)

Με δύο γκολ από το πρώτο δεκάλεπτο η Σεβίλλη έκανε «πάρτι» στην Ανδαλουσία απέναντι στην ουραγό του ομίλου Ακίσασπορ. Η τουρκική ομάδα δεν προέβαλε καμία αντίσταση και η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν βρήκε την ευκαιρία για ξεμούδιασμα.

Τα γκολ σημείωσαν πέντε(!) διαφορετικοί σκόρερ, ενώ αυτογκόλ σημείωσε στο 35’ ο Λούκατς από την Ακίσασπορ: Οι Ρόκε Μέσα (7’), Σαράμπια μετά από εκτέλεση πέναλτι (9’), Μουριέλ (50’), Πρόμες (5-0), Μερκάδο (60’) ζέσταναν την ατμόσφαιρα του «Πιθχουάν» και προσέφεραν θέαμα μέσα από αυτοματισμούς και συνεργασίες.

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Σέρχι Γκόμεθ, Καρίσο (59’ Αμαντού), Μερκάδο, Νάβας (54’ Νολίτο), Βιδάλ, Σαράμπια (54’ Αράνα), Μέσα, Φράνκο Βάσκες, Πρόμες, Μουριέλ

Ακίσασπορ:
Λούκατς, Λόπες, Οσμανπασά, Νουνκέ, Κέλες (46’ Έλντερ Μπαρμόσα), Σισοκό, Σεβίκερ, Ζοσουέ (77’ Ατασέβεν), Ρεγκατέν, Βουράλ, Σελεζνιόφ (63’ Αγίκ)

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σταντάρ Λιέγης βρέθηκε πίσω στο σκορ από την έκπληξη του ομίλου, Κράσνονταρ στο 39’ με το γκολ του Αρί.

Ωστόσο, η βελγική ομάδα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κι ένα φανταστικό γκολ με σουτ στην κίνηση του Εμόντ ισοφάρισε σε 1-1 κι ολοκλήρωσε την ανατροπή το 93’ με κεφαλιά του πρώην κεντρικού αμυντικού του Ολυμπιακού Κώστα Λαΐφη.