20.9 C

Ξένος στο VAR για το χατίρι του Ιβάν στο Καραϊσκάκη!

Ο Βίτορ Μέλο Περέιρα βλέπει… μακριά κάνοντας τον προγραμματισμό του για το ντέρμπι Ολυμπιακού-ΠΑΟΚ. Μπορεί το ματς του Φαλήρου να έχει οριστεί για την 1η Δεκεμβρίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, και μέχρι τότε να μεσολαβεί η διακοπή λόγω εθνικής ομάδας, αλλά και η 11η αγωνιστική, όμως τα σχέδια του Πορτογάλου αρχιδιαιτητή ήδη καταστρώνονται, καθώς το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι καταλυτικής σημασίας και χρειάζεται… δουλειά.

Είναι λογικό την τελευταία στιγμή να μην έλθει διαιτητής πρώτης γραμμής. Από το πάνω ράφι της UEFA δηλαδή. Φροντίζει έγκαιρα δηλαδή ο Περέιρα να παρουσιάσει μια καλή επιλογή που θα είναι εύκαιρη την 1η Δεκεμβρίου. Το fws.gr είχε αποκαλύψει ότι ο άνθρωπος που έχει τις τύχες της διαιτησίας στα χέρια του, προτίθεται να κάνει το χατίρι του Ιβάν Σαββίδη και να φέρει ξένους διαιτητές ακόμη και για το VAR. Αυτό θα γίνει για πρώτη φορά όπως όλα δείχνουν στο ντέρμπι Ολυμπιακού-ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ με τις επιλογές του Περέιρα από το εξωτερικό σε 13 παιχνίδια παραμένει αήττητος. Έχει μάλιστα 9 νίκες και 4 ισοπαλίες, εκ των οποίων οι δύο τελευταίες στα ματς με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα στο περίφημο 2-2 με πέναλτι στην… παράταση κι επίσης το 2-2 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ όπου η Ένωση ακόμη φωνάζει και είχαμε την περιβόητη επίσκεψη Μελισσανίδη στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο διαιτητικό τρίο, παρέα με τον Γιάννη Παπαδόπουλο.

Το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ με ξένους διαιτητές που επέλεξε ο Περέιρα, από τον τελικό κυπέλλου του 2018, έως τώρα έχει ως εξής:

12/05/18: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-2 (Νταβίντ Μπορμπαλάν, Ισπανία)

23/09/18: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0 (Ματίας Γκεστράνιους, Φινλανδία)

30/09/18: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 0-1 (Φενταγί Σαν, Ελβετία)

21/10/18: Άρης – ΠΑΟΚ 1-2 (Ντανιέλε Ντοβέρι, Ιταλία)

29/10/18: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0 (Γενς Μάε, Δανία)

03/02/19: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1 (Μίκαελ Τίκγκαρντ, Δανία)

10/02/19: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1 (Χεσούς Χιλ Μανθάνο, Ισπανία)

24/02/19: ΠΑΟΚ – Άρης 1-1 (Τόρε Χάνσεν, Νορβηγία)

03/03/19: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-2 (Γιάκομπ Κέλετ, Δανία)

10/03/19: ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 3-0 (Αλιγιάρ Αγκάιεφ, Αζερμπαϊτζάν)