20.5 C

«Ξέρανε» την ΑΕΚ η Κομοτηνή

Με εκπληκτικό Ανέστη Δαλακούρα και απροσπέλαστο Ρενάν στο μπλοκ η Κομοτηνή επιβλήθηκε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στο γυμναστήριο του 2ου Λυκείου Κομοτηνής

Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της και την πρώτη φετινή της στη Volley League πανηγύρισε η νεοφώτιστη Κομοτηνή απέναντι στην ΑΕΚ με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, η οποία με τη σειρά της παρά την ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ έδειξε κατώτερη των περιστάσεων.

Όλα τα σετ κύλησαν στο μεγαλύτερο διάστημα πόντο-πόντο και με μικρές εναλλαγές στο σκορ, ενώ τα πρώτα δύο σετ κατέληξαν αμφότερα στην πλευρά των γηπεδούχων με 25-23.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση με Μότα και Παπαδόπουλο και εν τέλει το κατέκτησε με 25-22, αλλά στο τέταρτο σετ η απόδοση της έπεσε, ειδικά προς το φινάλε, με αποτέλεσμα η Κομοτηνή να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη απέναντι στην ΑΕΚ (σε τέσσερα παιχνίδια που έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες στο παρελθόν, η θρακική ομάδα έχει γνωρίσει ισάριθμες ήττες) και παράλληλα να φτάσει τους τέσσερις βαθμούς στο πρωτάθλημα βγάζοντας ένα δύσκολο πρόγραμμα (ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό, ΑΕΚ). Από την πλευρά της η Ένωση έμεινε στους δύο βαθμούς.

Για τους γηπεδούχους υψηλή απόδοση έπιασαν οι Ρενάν και Ανέστης Δαλακούρας, ενώ καλή δουλειά έκανε στην πάσα ο Μπερτασόνι. Καλά δείγματα έδειξε και ο διαγώνιος Νουράνγκουα που είχε 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ, είχε σε καλή μέρα μόνο τους Στοΐλοβιτς και Μότα.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 22-25, 25-21