19.4 C

Xέρτα – Ντόρτμουντ 3-2: Τα έκαναν μαντάρα πριν τη χειμωνιάτικη διακοπή οι Βεστφαλοί

Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε στο Βερολίνο με 3-2 από τη Χέρτα και βρέθηκε στο -9 από την Μπάγερν πριν τη διακοπή του χειμώνα.

Ο σύλλογος της Βεστφαλίας, παρά το γεγονός πως βρέθηκε μπροστά στο σκορ, ηττήθηκε για πέμπτη φορά στη φετινή Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες όχι μόνο πραγματοποίησαν αρκετές ευκαιρίες αλλά κατάφεραν να σκοράρουν εκατέρωθεν. Ωστόσο το μοναδικό γκολ που μέτρησε ήταν αυτό των φιλοξενούμενων (Μπραντ 31′), αφού το τέρμα που πέτυχαν οι γηπεδούχοι ένα τέταρτο νωρίτερα καταλογίστηκε ως οφσάιντ και ακυρώθηκε.

Η Χέρτα αποφάσισε να πάρει την εκδίκηση της στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Μπελφοντίλ (51′) ισοφάρισε το παιχνίδι. Την σκυτάλη πήρε έξι λεπτά αργότερα ο Ρίχτερ και σκόραρε για το 2-1 υπέρ της ομάδας του, ενώ λίγη ώρα αργότερα ο ίδιος κλείδωσε την νίκη της Χέρτα κάνοντας το 3-1.

Το μόνο που κατάφερε ο βεστφαλικός σύλλογος ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Τίγκες, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε αρκετό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/12

Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ 4-0 (7′, 57′ Μίλερ, 59′ Σανέ, 88′ Λεβαντόφσκι)

Σάββατο 18/12

Λειψία – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2 (57′ Σέρα, 75′ Οκουγκάβα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μάιντς 1-0 (35′ Λίντστρεμ)

Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 1-1 (90+1′ Ακπογκούμα / 35′ Εμπολό)

Μπόχουμ – Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (16′ Κρούζε)

Γκρόιτερ Φιρτ – Άουγκσμπουργκ 0-0

Χέρτα Βερολίνου – Ντόρτμουντ 3-2 (51′ Μπελφοντίλ, 57′, 69′ Ρίχτερ / 31′ Μπραντ, 83′ Τίγκες)