18.4 C

Ξέσπασε η Λειψία, παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 6 ματς η Άιντραχτ Φρανκφούρτης (vid)

Γίνεται όγδοο διαδοχικό επίσημο ματς για την Άιντραχτ – σε όλες τις διοργανώσεις – φέτος χωρίς νίκη; Η απάντηση είναι ναι, γίνεται. Οι Αετοί του Όλιβερ Γκλάσνερ που μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων θα αντιμετωπίσουν στο Europa League τον Ολυμπιακό, έμειναν στο 1-1 εντός έδρας με την Κολωνία (πέμπτο σερί ματς με αυτό το σκορ) και έχουν μόλις 5 βαθμούς σε 6 παιχνίδια.

Οι Τράγοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με το πολύ ωραίο πλασέ του Σκιρί, ενώ η Άιντραχτ ισοφάρισε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Κόστιτς από τα αριστερά έκανε την ατομική ενέργεια και γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον επερχόμενο Μπορέ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μιας και τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Λεβερκούζεν συνέχισε με νίκες καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Μάιντς εντός έδρας χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του ταλαντούχου Βιρτς που βρήκε δίχτυα για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι, ανεβάζοντας την ομάδα του στη 2η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Τόσους έχει και η Βόλφσμπουργκ που υπέστη ήττα-σοκ με ανατροπή (3-1) από τη Χόφενχαϊμ. Το γκολ του Μπακού στο 20′ έφερε χαλάρωση των φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στο τρίποντο και να ολοκληρώνουν την ανατροπή με το γκολ του Καντεράμπεκ οχτώ λεπτά πριν το φινάλε.

Η Λειψία επέστρεψε εμφατικά στις νίκες εντός έδρας και τα σπασμένα τα πλήρωσε η Χέρτα Βερολίνου που γνώρισε τη βαριά ήττα με 6-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 24/9

Γκρόιτερ Φιρτ – Μπάγερν Μονάχου 1-3 (88′ Ίτεν / 10′ Μίλερ, 31′ Κίμιχ, 68′ αυτ. Γκρίσμπεκ)

Σάββατο 25/9

Λειψία – Χέρτα Βερολίνου 6-0 (16′, 70′ Ενκουνκού, 23′ Πόουλσεν, 45+3′ Μουκιέλε, 60′ πεν. Φόρσμπεργκ, 77′ Χαϊνταρά)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Κολωνία 1-1 (45+6′ Μπορέ / 14′ Σκιρί)

Λεβερκούζεν – Μάιντς 1-0 (62′ Βιρτς)

Ουνιόν Βερολίνου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (88′ Μπέρενς)

Χόφενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 3-1 (45+2′ Κράμαριτς, 74′ Μπαουμγκάρντνερ, 82′ Καντεράμπεκ / 25′ Μπακού)

Γκλάντμπαχ – Ντόρτμουντ (19:30)