23.5 C

Ξέσπασε στο Βερολίνο η Μπάγερν, δύσκολη νίκη η Ντόρτμουντ και στο -1 από την κορυφή

Ο αποκλεισμός της Μπάγερν στο Κύπελλο με διασυρμό από την Γκλάντμπαχ έκατσε κάπως… βαρύς στους Βαυαρούς, οι οποίοι πάντως ξέσπασαν στο Βερολίνο και στην Ουνιόν με 2-5. Τα δύο γρήγορα γκολ του Λεβαντόφσκι στα πρώτα 23′ (πέναλτι που κέρδισε στο χέρι του Γιάκελ και εκτέλεση από κοντά).

Ο Σανέ έκανε το 0-3 στο 35′, με την Ουνιόν να μειώνει προσωρινά με το διαγώνιο σουτ του Ζίσελμαν από τη βαθιά μπαλιά του Χαραγκούτσι στο 43′.

Η Μπάγερν ξαναπάτησε το γκάζι και σκόραρε με Κομάν και Μίλερ στο δεύτερο μέρος ενώ ο Ρίερσον είχε σκοράρει προσωρινά στο 64′ για το τελικό 2-5.

Εν τη απουσία του τραυματία Έρλινγκ Χάαλαντ, η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε εύκολα με 2-0 της Κολωνίας και πλησίασε στον πόντο την πρωτοπόρο Μπάγερν. Ο Αζάρ άνοιξε το σκορ στο 40′ και στο 64′ ο Τίγκες από κοντά πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους Βεστφαλούς που στο δεύτερο μέρος κινδύνευσαν να δεχθούν γκολ.

Την πρώτη της νίκη μετά από σχεδόν 40 μέρες πέτυχε η Βόλφσμπουργκ στο ντεμπούτο του Κόφελντ στον πάγκο της. Οι Λύκοι επιβλήθηκαν με 2-0 της Λεβερκούζεν εκτός έδρας, με τις Ασπιρίνες να χάνουν πέναλτι με τον Αλάριο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Λακρουά από πλευράς φιλοξενούμενων να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ένα λεπτό νωρίτερα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 29/10

Χόφενχαϊμ – Χέρτα Βερολίνου 2-0 (19′ Κράμαριτς, 36′ Ρούντι)

Σάββατο 30/10

Ντόρτμουντ – Κολωνία 2-0 (40′ Αζάρ, 64′ Τίγκες)

Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 0-2 (48′ Ενμετσά, 51′ Άρνολντ)

Ουνιόν Βερολίνου – Μπάγερν 2-5 (43′ Ζίσελμαν, 65′ Ρίερσον / 15′ πεν., 23′ Λεβαντόφσκι, 35′ Σανέ, 61′ Κομάν, 79′ Μίλερ)

Φράιμπουργκ – Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (20′ αυτ. Άστα, 39′ Χέφλερ, 79′ πεν. Γκρίφο / 74′ Λιούιλινγκ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Μάιντς 1-2 (42′ Λάουρσεν / 25′ Λι Σουνγκ, 69′ Μπέρκαρντ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λειψία (19:30)