16.8 C

Ξέσπασε στον Παναιτωλικό ο Παναθηναϊκός

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε με 4-0 του Παναιτωλικού στο Ολυμπιακό Στάδιο

Έχοντας πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του, πολλή όρεξη και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μακέντα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ με 4-0 για την 30η και τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους «πράσινους», οι οποίοι μόλις στο 12ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Άργκους μάρκαρε άτσαλα τον Κάτσε στην περιοχή, με τον Τζήλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Χατζηγιοβάνης που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε σωστά για το 1-0. Στο 19’ η ομάδα του Γιώργου Δώνη διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μακέντα να παίρνει την μπάλα από τον Τζανδάρη και με διαγώνιο σουτ  να σκοράρει, με  τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού Γιαννακόπουλο, να κάνει κακή εκτίμηση της φάσης.

Στο 30ο λεπτό ο Μάρκος Πάουλο έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Κότσαρη μετά από φάουλ του Λουσέρο, με τον διαιτητή Τζήλο όμως να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ. Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με τον Μακέντα να παίρνει την ασίστ από τον Θεοχάρη και με όμορφο «τσίμπημα» της μπάλας να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα του Παναθηναϊκού και δεύτερο προσωπικό του στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά ψάχνοντας κάποιο γκολ που ενδεχομένως θα τον έβαζε στο παιχνίδι. Στο 61’ ο Γκούγκα εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπαΐροβιτς έκανε την προβολή, με τον Κότσαρη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 69’ η κεφαλιά του Μάρκος Πάουλο έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία των «πρασίνων».

Το γκολ ωστόσο ήρθε και πάλι για την ομάδα του Γιώργου Δώνη. Στο 81ο λεπτό ο Καμπετσής επιχείρησε το σουτ, ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε ασθενώς και ο Εμμανουηλίδης πήρε το ριμπάουντ «γράφοντας» το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Στάικος, Τζανδάρης (77’ Καμπετσής), Αρμενάκας (65’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (79’ Αθανασακόπουλος).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης (66’ Αμαράλ), Μάρκος Πάουλο (85’ Μπελεβώνης), Λουσέρο, Μανά (79’ Παρράς), Γκούγκα, Ντουάρτε, Μπαΐροβιτς.