16.4 C

Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ, 3-0 την Μονακό

Την επανάληψη ανέμεναν οι Βεστφαλοί για να κάμψουν την αντίσταση της Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ

Ένα ημίχρονο στο μηδέν πέρασε η Ντόρτμουντ. Το 5-3-2 που χρησιμοποίησε ο Λεονάρντο Ζαρντίμ μπλόκαρε εντελώς την γερμανική ομάδα η οποία στην επανάληψη μπήκε «φουριόζα» κι έκανε το 1-0 με τον Λάρσεν ύστερα από εκπληκτική κάθετη του Σάντσο στην πλάτη της άμυνας της Μονακό. Στο 69’ ο Γκλικ ανέτρεψε τον Ρόις αλλά ο Αλκάθερ αστόχησε στο πέναλτι, καθώς σημάδεψε το δοκάρι του Σούμπασιτς.

Ένα πεντάλεπτο συνεχόμενης πίεσης  της Ντόρτμουντ προκάλεσε πανικό στην άμυνα της  Μονακό η οποία εν τέλει δέχθηκε το γκολ από τον Ισπανό επιθετικό στο 71’. Πανηγυρικό τόνο στη νίκη έδωσε με το γκολ του στο 93’ ο Μάρκο Ρόις που ήταν από τους καλύτερους του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Ζαγκαντού, Ντιαλό, Ακάντζι, Πίστσεκ, Σάντσο (84΄Φίλιπ), Bόλφ (46’ Λάρσεν), Βίτσελ, Ντιλέινι (65’ Βάιγκλ), Ρόις, Αλκάθερ

Μονακό: Μπενάλιο (45’ Σούμπασιτς), Σιντιμπέ, Ενρίτς, Γκλικ, Ράγκι, Ζέμερσον, Αολού, Τίλεμανς, Γκολόβιν (77’ Σαντλί), Σιλά (70’ Γκράντσερ), Φαλκάο