22.5 C

Υγιεινός περίπατος με πρωταγωνιστή τον Σμιτ

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου (3-0), κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League

Ο Γκάβιν Σμιτ ήταν για ακόμα μια φορά καταλυτικός για τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Μουνιόθ να κάνει με άνεση το 1-0 κόντρα στους νησιώτες.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Τερβαπόρτι μοίραζε υποδειγματικά το παιχνίδι στις άκρες, ενώ το μπλοκ του Φοίνικα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Σμιτ.

Η διαφορά άνοιξε από την αρχή, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το πρώτο σετ με 25-13 και τον Φοίνικα να είναι αρκετά νωθρός στο παιχνίδι του.

Στη συνέχεια, με τους Πετρέα-Ανδρεάδη να είναι εξαιρετικοί πάνω στο φιλέ σε μπλοκ-επίθεση, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφερναν να τελειώνουν εύκολα τις φάσεις. Η ψυχολογία του Ολυμπιακού ήταν στα ύψη, ενώ για τον Φοίνικα μόνο ο Εβάντρο έδινε σταθερές λύσεις.

Το δεύτερο σετ τελείωσε με μια εντυπωσιακή αν μη τι άλλο επίθεση του Σμιτ, ξανά με 25-13 και τους γηπεδούχους να έχουν καθαρίσει εν πολλοίς το παιχνίδι.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα του Μουνιόθ συνέχιζε να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του Φοίνικα, με τους φιλοξενούμενους να μην εκδηλώνουν σωστές πολλές από τις επιθέσεις τους.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης και το χαμένο σερβίς του Φίλιο, διαμόρφωσε το τελικό 25-18.

Πλέον, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 1-0 επί του Φοίνικα και χρειάζονται άλλες δύο νίκες για να πάνε στους τελικούς, ώστε να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους στη Volley League.

Τα σετ: 25-13, 25-13, 25-18