20.9 C

Υπέκυψαν στη Βραζιλία οι μαχητικοί Νεοζηλανδοί

Ένα μπλακ άουτ ήταν αρκετό για να βγάλει νοκ άουτ τους Tall Blacks της Νέας Ζηλανδίας. Η Βραζιλία νίκησε τους μαχητικούς αντιπάλους της με 102-94, χτίζοντας διαφορά στην τρίτη περίοδο. Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες κυριολεκτικά και μεταφορικά στο 50-50, με απόλυτη ισορροπία στα δυο δεκάλεπτα (20-21 και 30-29 με πρώτη τη Νέα Ζηλανδία). Εκεί που η κατάσταση άλλαξε ήταν στην 3η περίοδο, όταν οι Βραζιλιάνοι έφτασαν στο +16 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Οι Tall Blacks έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά παρότι έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο -6, δεν είχαν τον χρόνο για να ολοκληρώσουν την προσπάθεια ανατροπής. Ο Λεάντρο Μπαρμπόσα οδήγησε εκ του ασφαλούς τη Βραζιλία με τους 22 πόντους του, ενώ ο Κόρι Γουέμπστερ αν και πρώτος σκόρερ των Νεοζηλανδών, σούταρε με το χαμηλό 37%.

Νέα Ζηλανδία-Βραζιλία 94-102