20.9 C

Υπερηχητική Σίτι διέλυσε την Χάντερσφιλντ (video)

Η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι παίζοντας εξαιρετικό έστειλε μήνυμα προς όλους τους διεκδικητές του τίτλου, διαλύοντας με 6-1 την Χάντερσφιλντ στο Etihad

Η Μάντσεστερ Σίτι μοιάζει να μην έχει αντίπαλο στο Νησί, αφού μετά την πειστική εμφάνιση που συνδυάστηκε με το διπλό κόντρα στην Άρσεναλ, ήρθε τώρα και η εξάρα κόντρα στην Χάντερσφιλντ (6-1) για να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα των «πολιτών».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ο Κουν Αγουέρο με τον Αργεντινό στράικερ να πετυχαίνει χατ-τρικ και να οδηγεί την ομάδα του σε άνετη επικράτηση.

Στο 25′ ο Έντερσον βρήκε με βολέ τον Αγουέρο κι εκείνος νίκησε τον Χάμερ με ωραίο «μυτάκι» για το 1-0. Ο Γκαμπριέλ Χεσούς έκανε το 2-0, έξι λεπτά αργότερα, μέσα από την περιοχή, προτού ξανά ο Αγουέρο εκμεταλλευτεί το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, για το 3-0, στο 35ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ όταν ο Γιον Γκόρεντς-Στάνκοβιτς στο 43′ μείωσε με κοντινό πλάσε σε 3-1. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σίλβα έγραψε το 4-1, για να έρθει ακόμα ένα γκολ του Αγουέρο για το 5-1, με τον Τέρενς Κονγκολό να διαμορφώνει το τελικό 6-1 με αυτογκόλ.