15 C

Υπερηχητικοί στην πρεμιέρα τους οι Κόκκινοι!

Από εκεί που σταμάτησε στην προηγούμενη σεζόν, το… έπιασε στη φετινή η εντυπωσιακή Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, που επιβλήθηκε με 4-1 της Νόριτς στο Άνφιλντ στην πρεμιέρα της φετινής Premier League.

Οι Κόκκινοι πέταγαν στο δεύτερο επίσημο παιχνίδι τους στη σεζόν (προηγήθηκε ο τελικός του εγχώριου Σούπερ Καπ με τη Μάντσεστερ Σίτι) πετούσαν… φωτιές στην επίθεση δημιουργώντας διαρκώς φάσεις στην επίθεση κόντρα στους νεοφώτιστους. Παράλληλα, η αποτελεσματικότητα τους στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή.

Τα τέσσερα μπήκαν από… ημίχρονο! Μόλις στο 7ο λεπτό ο Οριγκί γύρισε την μπάλα από τα αριστερά παράλληλα και άθελα του ο Χάνλεϊ άθελα του με στραβοκλωτσιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η πίεση ήταν ασφυκτική και στο 19′ ο Σαλάχ εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων και μετά από πάσα του Φιρμίνο και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 28′, ο ηγέτης της άμυνας της ομάδας του Κλοπ, Φαν Ντάικ έκανε το 3-0 με εξαιρετική κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαλάχ.

Το 4-0 που ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου σημείωσε μετά τη σέντρα του Αλεξάντερ Άρνολντ και με κεφαλιά ο Οριγκί. Από την πλευρά της, η Νόριτς έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, είτε με τον Στίπερμαν είτε με τον Πούκι. Μόνο μελανό σημείο για τη Λίβερπουλ ο τραυματισμός του Άλισον που ενδεχομένως να τον κρατήσει για μεγάλο διάστημα εκτός δράσης. Το ντεμπούτο του με τα Κόκκινα έκανε ο Αντριάν, παίρνοντας θέση κάτω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ πάτησε το γκάζι εκ νέου, έχασε αρκετές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενος να έχουν φύλακα άγγελο στην εστία τους τον Τιμ Κρουλ που επενέβη σε πολλές περιπτώσεις για να μην πάρει το σκορ… χαοτικές διαστάσεις! Στο 62′ ο Λάιτνερ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα και μετά από κάθετη πάσα του Μπουενδία, ο Πούκι κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Κόκκινων και μείωσε στο τελικό 4-1.

Λίβερπουλ: Άλισον (39′ Αντριάν), Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τζόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Οριγκί (74′ Μανέ), Φιρμίνο (86′ Μίλνερ).

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Χάνλεϊ, Γκόντφρι, Λιούις, Μακλίν, Τράιμπουλ (70′ Ερνάντες), Στίπερμαν (58′ Στίπερμαν), Κάντγουελ, Μπουεντία, Πούκι (83′ Ντρμιτς).