14.3 C

Υπερθέαμα 150′ στην Κρακοβία, η Πολωνία υπέταξε τη Σερβία στο tie break

Κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι έφυγαν από την «TAURON ARENA» της Κρακοβίας οι 12.700 φίλοι της εθνικής Πολωνίας, καθώς είδαν την ομάδα του Βίταλ Χέινεν να επικρατεί με ανατροπή με 3-2 σετ της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Σερβίας.

Σε μια αναμέτρηση που διήρκησε 2,5 ώρες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων την παρακολούθησαν ως το φινάλε.

Με τους Κούμπιακ και Κούρεκ να μπαίνουν δυνατά στο πρώτο σετ, οι Πολωνοί έκαναν το 1-0, αλλά οι Σέρβοι μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή (2-1) με όπλο την καλή άμυνα και την αποτελεσματική επίθεση. Τη δουλειά την έκανε στην επίθεση κυρίως ο Κοβάτσεβιτς που ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους (48% στην επίθεση) αλλά και 39% στην υποδοχή.

Οι Πολωνοί του Χέινεν ισοφάρισαν όταν ο Κούρεκ ανέβασε την απόδοση του και έστειλαν το ματς στο tie break, εκεί όπου κομβικός ήταν ο Μπιένιεκ. Ο Πολωνός κεντρικός έκανε μπλοκ στον Ίβοβιτς με το σκορ στο 14-14 και στη συνέχεια τελείωσε το ράλι σε πρώτο χρόνο με άψογη επίθεση.

Ο Κούρεκ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και ακολούθησε με 19 ο Λεόν.

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (21-25, 25-23, 25-20, 20-25, 14-16)

ΣΕΡΒΙΑ (Κόβατς): Κοβάτσεβιτς 22 (19/40 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Ίβοβιτς 21 (16/36 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Γιόβοβιτς, Ατανασίγιεβις 12 (12/33 επ.), Ποντρασκάνιν 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Λίσινατς 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Πέκοβιτς (λ, 35% υπ. – 28% άριστες), Όκολιτς, Κρισμάνοβιτς, Λιούμπουριτς.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Χέινεν): Κούρεκ 22 (18/39 επ., 3 μπλοκ), Λεόν 19 (12/29 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Ντρίζγκα 1 (1 μπλοκ), Κούμπιακ 8 (8/25 επ., 45% υπ. – 45% άριστες), Κοτσανόφσκι 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπιένιεκ 9 (5/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζατόρσκι (λ, 43% υπ. – 20% άριστες), Βότασζεκ (λ), Νοβακόφσκι 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Λόματς, Σλίβκα, Σέμενιουκ 5 (5/7 επ., 57% υπ. – 43% άριστες).