20.8 C

Υπέρβαση από τη Σάκκαρη, πρώτη φορά στους «16» του Αυστραλιανού Όπεν! (vids)

Νικώντας μία αντίπαλο θεωρητικά ανώτερη, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση στον σημερινό της αγώνα στο Αυστραλιανό Όπεν και να πάρει, για πρώτη φορά στην καριέρα της, το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Αυστραλιανού Όπεν!

Με αντίπαλο την Αμερικανίδα Μάντισον Κις, No 11 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 10 του ταμπλό, η 24χρονη πρωταθλήτρια, Νο 23 στον κόσμο, πήρε τη νίκη χωρίς απώλεια σετ με 6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 15 λεπτά και αποθεώθηκε από την ελληνική εξέδρα για τη μεγάλη επιτυχία της!

Η Σάκκαρη έγινε παράλληλα η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που συνεχίζει στη δεύτερη εβδομάδα Grand Slam μετά τη Λένα Δανιηλίδου το 2005 στο Wimbledon.

Το επόμενο εμπόδιο για τη Σάκκαρη θα είναι ακόμα δυσκολότερο, αφού την Κυριακή την περιμένει το Νο7 του ταμπλό, η Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα.