18 C

Ζαλγκίρις – Αρμάνι 105-97: Λιθουανική υπεροχή υπό την σκιά του κορωνοϊού

Την ημέρα που στη Λιθουανία ανακοινώθηκε το πρώτο κρούσμα του κορωνοϊού, Ζαλγκίρις και Αρμάνι έδωσαν μία μοναδική παράσταση στη Zalgirio Arena, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη στην παράταση με 105-97, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκαν στο 11-15, με τους Ιταλούς να υποχωρούν στο ίδιο ρεκόρ.

Οι δύο ομάδες από την αρχή του αγώνα έδειξαν ότι θα δώσουν ένα ντέρμπι για το ποια θα είναι η νικήτρια με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +2 (27-25) για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις ανέβασε αρκετά την απόδοσή της, πατώντας το… γκάζι για να βρεθεί στο +9 (53-44) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με τον αγώνα να «στραβώνει» για τους Ιταλούς, αλλά να μην βήχουν, όπως είχε πει και στη συνέντευξη Τύπου ο Έτορε Μεσίνα.

Στο δύτερο μισό του αγώνα, η ιταλική ομάδα αντέδρασε και σταδιακά μείωσε τη διαφορά, παίρνοντας μάλιστα τα ηνία της αναμέτρησης (69-71) με τρίποντο του Σάικς. Βέβαια, η Ζαλγκίρις δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +1 (72-71).

Με τον Βλάντιμιρ Μίτσοβ (18 π) να κάνει ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι και τους Ροντρίγκεζ (18 π) και Ταρζέφσκι (18 π) να τον συμπληρώνουν τέλεια, η Αρμάνι έδειξε ότι μπορεί να χτυπήσει τη νίκη. Ωστόσο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξέφυγε στα τελευταία λεπτά, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +10 (88-78) 3:30 πριν από τη λήξη.

Τότε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-3 και οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση (91-91). Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ζαλγκίρις ήταν πολύ πιο ψύχραιμη από την αντίπαλό της και με την βοήθεια του κόσμου της έφτασε στη νίκη και μπήκε ξανά στην κουβέντα για τα play off.

Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ήταν ο Νάιτζελ Χέιζ με 21 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η παρουσία των Ζακ ΛεΝτέι (19 π) και Τόμας Γουόκαπ (18 π).

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91 (κ.α), 105-97 (α’ παρ.)