21 C

Ζαλγκίρις – Ερυθρός Αστέρας 59-61: Ερυθρόλευκη απόδραση από το Κάουνας

Κεφάλι δεν λέει να σηκώσει η Ζαλγκίρις που γνώρισε νέα ήττα στο Κάουνας, αυτή τη φορά από τον Ερυθρό Αστέρα με 61-59. Μάλιστα, αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική για την ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους που προβλημάτισε με την απόδοση της.

Παρότι ξεκίνησε καλύτερα, οι Σέρβοι έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ (31-33). Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με εξαιρετική εμφάνιση στη ρακέτα. Το ματς έγινε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος και στα τελευταία λεπτά η Ζαλγκίρις υπέπεσε σε κρίσιμα λάθη με αποτέλεσμα τελικά να γνωρίσει την ήττα από τους Σέρβους.

Γκριγκόνις και Ουλάνοβας ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους (11 πόντους), ενώ ο Μπάρον έκανε τη διαφορά (και) στο τέλος για τους φιλοξενούμενους και σημείωσε συνολικά 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 31-33, 46-47, 59-61.