18.7 C

Ζαλγκίρις – Μακάμπι 81-88: Με το ένα πόδι… εκτός πλέι οφ οι Λιθουανοί!

Αδιάφορες ομάδες δεν υπάρχουν στη φετινή Euroleague. Υπάρχουν μονάχα αυτές που διεκδικούν στόχους και εκείνες που… πασχίζουν να τους κάνουν ζημιά! Όπως ακριβώς συνέβη στο Κάουνας απόψε, όπου η Μακάμπι πήρε μια νίκη που ουσιαστικά ψαλιδίζει τις ελπίδες της Ζαλγκίρις για παρουσία στα πλέι οφ.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο και με αιχμή του δόρατος τον «καυτό» Νάιτζελ Χάγιες (12 π.), έφτασαν στο +13 (23-10) στο 7ο λεπτό, όμως η Μακάμπι μάζεψε λίγο τη διαφορά στο κλείσιμο του δεκάλεπτου με συνεχόμενους πόντους του Όμρι Κάσπι.

Η τέταρτη περίοδος ήταν αληθινό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να παίρνουν ξανά… μπροστά με τους Λοβέρν και Γκριγκόνις να βγαίνουν μπροστά με πολύτιμα καλάθια, όμως η Μακάμπι δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της… λέξη. Ένα “ξέσπασμα” των Ισραηλινών -με επί μέρους σκορ 2-14- μετέτρεψε το 79-74 σε 81-88, με τους Ζίζιτς, Γουίλμπεκιν και Κρις Τζόουνς να βάζουν φαρδιά-πλατιά την υπογραφή τους στο μεγάλο διπλό της Μακάμπι.

Κορυφαίος των νικητών ο Κρίς Τζόουνς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, πολύτιμος και ο Ντράγκαν Μπέντερ με 16 π., 2 ρ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88