20.4 C

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 81-79: Θόλωσε το μυαλό του

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 72-79, αλλά έμεινε 03:11 χωρίς πόντο στο φινάλε και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με αμφιλεγόμενο καλάθι του Γουόκαπ, 0.8'' πριν από το τέλος, ολοκληρώνοντας σερί 9-0 μέσα σε 01:50

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 81-79 στη «Zalgirio Arena» για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αν και βρέθηκε να προηγείται με 72-79, 03:11 πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έκαναν 9-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο (συγκεκριμένα, μέσα σε 01:50). Στο 11-10 οι Πειραιώτες, στο 12-9 οι Λιθουανοί, που πέτυχαν την 6η εντός έδρας συνεχόμενη νίκη τους επί του Ολυμπιακού. Από τον Δεκέμβριο του 2016 έχει να κερδίσει ο Θρύλος στο Κάουνας…

Απίστευτο «χαρακίρι» από τους Ερυθρόλευκους στο φινάλε, όπου τα έκαναν όλα λάθος, ενώ και η διαιτησία επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την τελευταία επίθεση, στα 21 δευτερόλεπτα, αλλά ο Σλούκας έχασε την μπάλα υπό την πίεση του Γουόκαπ, ο οποίος βγήκε στον αιφνιδιασμό και παρά την προσπάθεια του Σπανούλη να τον σταματήσει χωρίς να κάνει φάουλ τελείωσε τη φάση, 0.8” πριν από το τέλος, κάνοντας βήματα (τρία). Ο Σλούκας, πάντως, διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Γουόκαπ και βάσει replay έχει δίκιο, καθώς σπρώχθηκε. Παράλληλα, ο Γουόκαπ έκανε βήματα πριν από την επίτευξη του νικητήριου καλαθιού. Ό,τι έκανε ο Σλούκας στην έδρα της Βιλερμπάν (19/1), στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση, το έκανε η Ζαλγκίρις στον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (21/1), ακριβώς με 0.8” να απομένουν στο χρονόμετρο. Απίστευτη συγκυρία.

Πάντως, προκάλεσε εντύπωση ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν πήρε τάιμ-άουτ όταν ο Λοβέρν ισοφάρισε σε 79-79 στα 21 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα και πήρε τάιμ-άουτ όταν η ομάδα του δέχθηκε το καλάθι από τον Γουόκαπ. Ξεχώρισαν Σλούκας, Πρίντεζης, Βεζένκοβ και Σπανούλης, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να σημειώνει τρία τρίποντα και να δηλώνει «παρών» στα δύσκολα.

Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να περιορίσουν τον Γκριγκόνις (μόλις 6 πόντους και 2/9 σουτ, με 2/8 τρίποντα), αλλά την… πάτησαν από τον Λοβέρν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 9/12 δίποντα και 5 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Γάλλος σέντερ σκόραρε 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συμπληρώσει 3 φάουλ από 16ο λεπτό! Συγκεκριμένα, είχε υποπέσει στο 3ο του φάουλ, 03:45 πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου, βγάζοντας χωρίς φάουλ το δεύτερο ημίχρονο!

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ζαλγκίρις Κάουνας-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Ζαν-Σαρλ και Έλις στη βασική πεντάδα. Από την πλευρά του, ο Μάρτιν Σίλερ έδωσε θέση στη πεντάδα στους Γουόκαπ, Γκριγκόνις, Μιλάκνις, Χέις και Λοβέρν. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν με τις μαύρες εμφανίσεις. Ο Μιλάκνις άρχισε με 0/2 (το δεύτερο τρίποντο), αλλά πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς για το 2-0 στο 2′. Ο Θρύλος άρχισε με 0/3 σουτ (δύο χαμένα ο Χάρισον, το δεύτερο τρίποντο, ένα χαμένο ο Σλούκας), αλλά ο Σλούκας σκόραρε με τρίποντο για το 2-3 στο 2′. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, εκκινώντας με 1/6, ενώ ο Γκριγκόνις είχε πάρει εύκολα δύο φάουλ από τον Έλις, ο οποίος έγινε αλλαγή 02:14 μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Έτσι, η Ζαλγκίρις άρχισε να «ζεσταίνεται» και με σερί 8-0 (τρίποντο Γκριγκόνις, δίποντο Λοβέρν, τρίποντο Γουόκαπ) βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-3.

Ο Χάρισον «ξεμπλόκαρε» τον Ολυμπιακό και με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 10-6 στο 5′, ενώ ο Γιανκούνας με νέο τρίποντο «έγραψε» το 13-6. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο διαδοχικά τρίποντα από Σλούκα και Χάρισον (στο τέλος του χρόνου επίθεσης) μείωσε σε 13-12 στο 6′. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι σούταραν εξαιρετικά από μέση και μακρινή απόσταση, με αποτέλεσμα να συντηρούν μία διαφορά ανάμεσα στους 5 και τους 7 πόντους μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, όταν και προηγήθηκαν με 26-20. Ο Γιοκουμπάιτις έκανε… ζημιά με 5 σερί πόντους (με τρίποντο και δίποντο σημείωσε το 24-17, όταν ο Τζένκινς με τρίποντο – 4/9 είχε ο Ολυμπιακός – είχε μειώσει νωρίτερα σε 19-17 στο 9′). Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 2/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ (3-2), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Η Ζαλγκίρις ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 6/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ (7-1), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τη δεύτερη περίοδο με τους Σλούκα, Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ και Μάρτιν. Ο Σλούκας έπαιξε σερί 13:45 για να γίνει αλλαγή στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Σπανούλης έπαιξε σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε σχήμα με τρεις περιφερειακούς. Ο Βεζένκοβ μείωσε σε 26-22, αλλά ο Γιοκουμπάιτις με νέο τρίποντο έκανε το 29-22, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους.

Ο Σλούκας ήταν «καυτός» και με τρίποντο (3/4) μείωσε σε 29-25, φτάνοντας τους 12 πόντους (ενώ είχε και 4 ασίστ). Με δύο σερί καλάθια από τον Ρούμπιτ, η Ζαλγκίρις ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8 πόντους στο 13′ (33-25), αλλά κάπου εκεί ο Θρύλος άρχισε να παίζει άμυνα! Η λιθουανική ομάδα είχε εντυπωσιακούς αριθμούς με 8/10 δίποντα και 6/8 τρίποντα στο 14′, αλλά για ένα τετράλεπτο (από το 13′ μέχρι το 17′) βρήκε μόλις ένα τρίποντο με τον Χέις, ο οποίος έκανε το 36-29 στο 13′. Ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 9-0 (δίποντο Βεζένκοβ, δίποντο Ζαν-Σαρλ, δίποντο Βεζένκοβ, καλάθι και φάουλ Ζαν-Σαρλ) και επιμέρους σκορ 3-13, κάνοντας το 36-38 με καλάθι και φάουλ του Ζαν-Σαρλ στο 17′! Ο Γάλλος φόργουορντ του Ολυμπιακού κέρδισε το 3ο φάουλ του Λοβέρν, 03:45 πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Λοβέρν είχε μόλις 4 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του. Φοβερός ο Βεζένκοβ στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας 4/4 δίποντα.

Ο Ρούμπιτ ισοφάρισε σε 38-38 στο 17′, ενώ στο «καπάκι» ο Σπανούλης πέτυχε τρίποντο και φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή, σημειώνοντας το 38-41 στο 18′. Ο Χέις μείωσε σε 40-41, ο Πρίντεζης έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στο 19′ (40-43), με εντυπωσιακό σόλο, αλλά ο Μιλάκνις με τρίποντο ισοφάρισε σε 43-43 στο 19′ και ο Γκέμπεν με φόλοου έκανε το 45-43 στο 20′. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1/2 βολές του ΜακΚίσικ, ο οποίος μείωσε σε 45-44, διαμορφώνοντας το σκορ ύστερα από 20 λεπτά αγώνα. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 9/15 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ (6-3), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Η Ζαλγκίρις ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11/14 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ (13-2), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 λάθη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τρίτη περίοδο με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις. Ο Πρίντεζης έκανε το 45-46, αλλά στη συνέχεια ο Έλις χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ. Με καλάθι και φάουλ, ο Λοβέρν έκανε το 48-46, αλλά ο Πρίντεζης ήταν εκπληκτικός στο ποστ, ισοφαρίζοντας σε 48-48. Ο Έλληνας φόργουορντ μπήκε αργά στο ματς (14′), αλλά ήταν εξ αρχής εντός κλίματος αγώνα. Ο Πρίντεζης πέτυχε 6 διαδοχικούς πόντους, αλλά οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και είχαμε τρεις ισοπαλίες (48-48, 50-50, 52-52). Ο Λοβέρν ήταν εξαιρετικός για τη Ζαλγκίρις και με 7 πόντους στην τρίτη περίοδο «έγραψε» το 54-52 στο 25′, ενώ ο Μιλάκνις διεύρυνε το προβάδισμα με τρίποντο, σημειώνοντας το 57-52 στο 25′. Ο Ολυμπιακός ήθελε να πάρει το 4ο φάουλ του Λοβέρν προκειμένου ο Γάλλος σέντερ να βγει από την «εξίσωση».

Ο Χάρισον με δύο βολές μείωσε σε 57-54 στο 26′, αλλά ο Λοβέρν ήταν ασταμάτητος και έφτασε τους 15 πόντους συνολικά, τους 11 στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας από κοντά είτε με επιθετικά ριμπάουντ είτε τελειώνοντας τις φάσεις από απόσταση βολής (7/8 δίποντα και 4 επιθετικά ριμπάουντ). Με προσωπικό σερί του Γάλλου σέντερ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 61-54 στο 28′. Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ένα μεγάλο σουτ, το οποίο δεν έβαλε ο αμαρκάριστος Χάρισον στο 59-54 του 27ου λεπτού. Ωστόσο, ο Σλούκας με τρίποντο και φάουλ (!) έδωσε… βαθιά ανάσα στον Θρύλο, μειώνοντας σε 61-58 στο 28′. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 4/5 τρίποντα.

Ο Ρούμπιτ έκανε το 63-58 με δύο βολές στο 28′, ενώ ο Πρίντεζης έγινε διψήφιος (10 πόντους) και μείωσε σε 63-60 στο 29′. Οι άμυνες των ομάδων είχαν… σφίξει για τα καλά και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 63-60. Η Ζαλγκίρις είχε, πλέον, 17/24 δίποντα και 8/19 τρίποντα, αλλά και 12 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός στο 30′ μέτρησε 14/22 δίποντα και 7/24 τρίποντα, όπως και 8 λάθη, κάνοντας 5 λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με σερί 4-0 χάρη σε δύο βολές του Γιανκούνας και ένα σουτ του Ρούμπιτ, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ξανά με 7 πόντους (67-60) στο 31′, αλλά ο Μάρτιν μείωσε άμεσα σε 67-62 χάρη στην πάσα του ΜακΚίσικ στο πικ εντ ρολ. Με εκπληκτική διαγώνια πάσα, ο Βεζένκοβ βρήκε τον Πρίντεζη στις 45 μοίρες και ο Έλληνας φόργουορντ άλλο που δεν ήθελε! «Παστέλωσε» το τρίποντο και μείωσε σε 67-65 στο 33′, ενώ ο ΜακΚίσικ με λέι-απ ισοφάρισε γρήγορα σε 67-67 στο 33′, υποχρεώνοντας τον Σίλερ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Πρίντεζης είχε φτάσει τους 13 πόντους, σκοράροντας τους 11 εξ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, μία ασίστ, δύο κλεψίματα).

Η Ζαλγκίρις είχε φτάσει τα 14 λάθη, με τον Γκριγκόνις να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Ο Λιθουανός γκαρντ ήταν… σκιά του εαυτού του, έχοντας μόλις τρεις πόντους με 1/4 σουτ και 3 λάθη (είχε, πάντως, 5 ασίστ), αλλά όταν έμεινε ελεύθερος έβαλε το τρίποντο και έκανε το 70-67 στο 34′. Ο χρόνος της επίθεσης τελείωνε, ο Σλούκας πάσαρε άρον-άρον (αλλά η 6η ασίστ καταγράφηκε!) στον Βεζένκοβ, ο οποίος απλά σούταρε με τη μία και το έβαλε, ισοφαρίζοντας σε 70-70 στο 35′!

Ο Σλούκας είχε κουραστεί από την πιεστική άμυνα του Λεκαβίτσιους και ύστερα από 15 λεπτά σερί στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αλλαγή στο 35′, με τον Σπανούλη να παίρνει τη θέση του και να μπαίνει για πρώτη φορά στο παρκέ, στο δεύτερο μέρος. Και ο αρχηγός του Ολυμπιακού φώναξε «παρών»! Με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (70-73) στο 36′, με τον Λοβέρν να μειώνει με δύο βολές σε 72-73 στο 36′. Με εκπληκτική πάσα από τον ΜακΚίσικ, που τον βρήκε στη γωνία, ο Πρίντεζης πέτυχε νέο τρίποντο και «έγραψε» το 72-76 στο 37′! Ο Σπανούλαρος δεν καταλάβαινε τίποτα και με το τρίτο του τρίποντο στο ματς ανέβασε τη διαφορά στο 72-79, στο 37′ (συγκεκριμένα, 03:11 πριν από τη λήξη)! Ο Θρύλος είχε σκοράρει με ισάριθμα τρίποντα στις τέσσερις τελευταίες επιθέσεις του και από το 70-67, κάνοντας σερί 12-0! Δύο λεπτά απέμεναν για ένα ακόμα τεράστιο διπλό, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Ολυμπιακού τα έκαναν όλα λάθος.

Ο ΜακΚίσικ έχασε λέι-απ και ο Λοβέρν κάρφωσε έπειτα από την 6η ασίστ του Γκριγκόνις, μειώνοντας σε 74-79 στο 39′, φτάνοντας τους 19 πόντους με 8/11 δίποντα. Οι Ερυθρόλευκοι έχασαν μία ακόμα επίθεση, καθώς ο χρόνος της επίθεσης ολοκληρώθηκε και το καλάθι του Ζαν-Σαρλ δεν μέτρησε, με 01:25 να απομένουν. Ο Μιλάκνις με μακρινό τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο. Σε 77-79, στα 69 δευτερόλεπτα. Ο Μπαρτζώκας έβαλε τον Σλούκα ξανά στο ματς για τα τελευταία 69 δευτερόλεπτα, με τον Έλληνα γκαρντ να αντικαθιστά τον Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν βιαστικός στο τελευταίο τρίλεπτο, καθώς έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία 03:11 της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης έχασε μπάσιμο, αλλά ο Ζαν-Σαρλ κέρδισε το φάουλ. Ο Σλούκας έχασε και αυτός δίποντο, με τον Ζαν-Σαρλ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Ρούμπιτ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και πάσαρε στον Λοβέρν, ο οποίος έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, ισοφαρίζοντας σε 79-79. Ο Γάλλος έφτασε τους 21 πόντους με 9/12 δίποντα και 5 επιθετικά ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Ο Μπαρτζώκας δεν πήρε τάιμ-άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση, με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σλούκας πιέστηκε στο κέντρο από τον Γουόκαπ και έκανε το 6ο του λάθος, αν και διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ. Η Ζαλγκίρις είχε 3 ομαδικά και ο πάγκος της είχε δώσει εντολή για το 4ο, καθώς μπορούσε να δώσει άλλο ένα φάουλ χωρίς να στείλει τον Ολυμπιακό στις βολές. Ο Αμερικανός γκαρντ έκλεψε την μπάλα στα 6 περίπου δευτερόλεπτα και βγήκε στον αιφνιδιασμό και με λέι-απ διαμόρφωσε το τελικό 81-79, 0.8” πριν από το τέλος. Ο Σπανούλης προσπάθησε να παίξει άμυνα και να κλείσει το διάδρομο, αλλά εκεί αν πίεζε περισσότερο θα έκανε φάουλ, το οποίο ίσως να δινόταν και αντιαθλητικό. Πάντως, ο Γουόκαπ χρειάστηκε τρία βήματα για να σκοράρει, κάνοντας παράβαση.

Ο κόουτς του Ολυμπιακού πήρε το τάιμ-άουτ, όταν το πράγμα ζόρισε πολύ και ουσιαστικά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλό, ο Σλούκας προσπάθησε να βρει τον Ζαν-Σαρλ κάτω από το καλάθι, αλλά ο Γάλλος φόργουορντ δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα. Ήταν χαμηλή η πάσα του Σλούκα, που έπρεπε να πασάρει πιο ψηλά για να την αρπάξει ο Γάλλος φόργουορντ και να τη βάλει στο καλάθι. Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε σερί 9-0 και πήρε μία ανέλπιστη νίκη βάσει της εξέλιξης του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79.

Οι διαιτητές: Ντανιέλ Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία).