23.1 C

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 85-86: Παραλίγο αυτόχειρας!

Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα σημαντικό «διπλό» στο Κάουνας νικώντας τη Ζαλγκίρις με , στο παλίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague, έχοντας τον αρχηγό του Νικ Καλάθη σε εξαιρετικό βράδυ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν βραχεία κεφαλή (13-7) 4:53, πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (16-19) με το επιμέρους σκορ στα τελευταία λεπτά να είναι 3-12.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα συνέχισε με την ίδια ενέργεια στο δεύτερο μισό του αγώνα και έτσι η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +10 (28-38), για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 33-41.

Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε έναν ακόμη πολύ καλό αγώνα με 19 πόντους, 12 ασίστ, 5 ριμπάουντ και ήταν ο παίκτης που οδηγούσε τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χτυπώντας τη Ζαλγκίρις στη ρακέτα, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει καλό παιχνίδι μετά από αρκετό καιρό, με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Η Ζαλγκίρις έψαχνε το αντίδοτο στην πολύ καλή επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού, αλλά παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στην άμυνα της.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της, το +16 (35-51), με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν στην πίεση της ομάδας του Γιώργου Βόβορα. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε την τελευταία της απόπειρα να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Τζοκ Λόντειλ με δύο δικά του τρίποντα έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (71-76), με τους Λιθουανούς να δείχνουν ότι θα παλέψουν μέχρι την τελευταία στιγμή.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 81-86, ο Μιλάκνις σημείωσε τρίποντο και ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή του για το 85-86, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τη Ζαλγκίρις.

Έτσι, οι «πράσινοι» σημείωσαν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-4, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-41, 53-64, 85-86