17 C

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 93-78: Απέκτησε… ανοσία στους διασυρμούς!

Διέσυρε τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας η αδιάφορη Ζαλγκίρις, σε ένα ματς που ο Μάρτιν Σίλερ διαχειρίστηκε άψογα και μάλιστα έκανε το δεύτερο ημίχρονο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα (93-78).

Οι Λιθουανοί κυρίως με τα… δεύτερα πέντε λεπτά πριν το φινάλε εκτόξευσαν τη διαφορά στους 24 πόντους και στη συνέχεια απλά έκαναν μια διαχείριση και δόθηκε χρόνο σε αναπληρωματικούς.

Το ντεμπούτο του έκανε και ο νεαρός Ρουσταβίτσιους που πέτυχε τους πρώτους του πόντους. Λοβέρν, Μιλάκνις, Ρούμπιτ και Χέιζ ήταν απόντες, αλλά η Ζαλγκίρις δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει ό,τι θέλει.

Η παθητικότητα στην άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής από τα πρώτα δευτερόλεπτα και ο Γκαρίνο το εκμεταλλεύτηκε για να πετύχει οχτώ πόντους και να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 13 πόντους.

ΤΟ ΣΕΡΙ ΤΟΥ ΓΚΑΡΙΝΟ

Ο Παναθηναϊκός με τον Χεζόνια και τον Νέντοβιτς επιχείρησε την επιστροφή στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε μέχρι το -3, αλλά μετά ξεκίνησε πάλι τα ίδια. Η παθητικότητα στην άμυνα παρέμενε στα ίδια επίπεδα και με τους Λεκαβίτσιους – Γουόκαπ η Ζαλγκίρις έκανε νέα αντεπίθεση και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ο Γουόκαπ έκανε πάρτι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να διευρύνεται και τον Παναθηναϊκό να παρακολουθεί απλά τους Λιθουανούς να κυριαρχούν στο παρκέ. Οι Πράσινοι υπέστησαν την 21η ήττα τους και απομένουν τα παιχνίδια στη Ρωσία με Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78.