15 C

Ζαλγκίρις – Βαλένθια 82-86: Έβδομη σερί ήττα για τους Λιθουανούς

Η Βαλένθια πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις (82-86), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-8, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία οδεύει από το κακό στο χειρότερο υποχώρησε στο 3-10.

Η αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κοντά με τη Ζαλγκίρις να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (21-19) και να προσπαθεί στη συνέχεια να χτίσει μία μεγάλη υπέρ της διαφορά. Ωστόσο, η Βαλένθια δεν τα παράτησε ποτέ και έτσι η ανάπαυλα βρήκε τη λιθουανική ομάδα στο +1 (48-47).

Βέβαια, η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου άλλαξε πλήρως την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, καθώς δέχθηκε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο, κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (57-64).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησε να αντιδράσει στην πίεση των Ισπανών, αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό. Η Βαλένθια έχοντας τρομερή ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη Zalgirio Arena (82-86).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λουίς Λαμπεϊρί με 22 πόντους, ενώ από πλευράς Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Εντγκάρας Ουλανόβας και Τόμας Γουόκαπ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86