21.4 C

Ζενγκ – Σάκκαρη 0-2: Σίφουνας η Μαρία, πέρασε με άνεση και στυλ στον γ’ γύρο του Αustralian Open

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πανηγύρισε δεύτερη σερί πρόκριση με «καθαρό» σκορ επί της Κινέζας Κινγουέν Ζενγκ και πλέον στρέφει την προσοχή της στον τρίτο γύρο του τουρνουά, εκεί όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Βερόνικα Κουντερμέτοβα από τη Ρωσία

Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη στη Μελβούρνη! Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πανηγύρισε δεύτερη σερί πρόκριση με «καθαρό» σκορ 2-0 (6-1, 6-4) επί της Κινέζας Κινγουέν Ζενγκ και πλέον στρέφει την προσοχή της στον τρίτο γύρο του τουρνουά, εκεί όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Νο32 στον κόσμο).

Η Ρωσίδα σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά νίκησε την Έλενα Γκαμπριέλα Ρούσε (Νο72) με 2-0 σετ.

Η Σάκκαρη μπορεί να «χάρισε» ένα μπρέικ και μερικές ελπίδες στην Κινέζα αντίπαλό της στο δεύτερο σετ, ωστόσο δεν έχασε στιγμή τη συγκέντρωσή της και με ωριμότητα στο παιχνίδι της έφτασε για τέταρτη φορά στην τρίτο γύρο του grand slam της Μελβούρνης, με στόχο να συνεχίσει και μετά τους «32» το ελπιδοφόρο ταξίδι της στη διοργάνωση.

Η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, ακύρωσε για παραπάνω από 1,5 ώρα αγώνα όλα τα ατού της Ζενγκ και μετά το εμφατικό 6-1 στο πρώτο σετ άφησε πολλά περιθώρια επιστροφής στη νεαρή Κινέζα, για την οποία το όνειρο του Australian Open τελείωσε σήμερα.

Στο δεύτερο σετ το τελικό 6-4 φανερώνει μία μικρή πίεση που επί της ουσίας προκλήθηκε μέσα από μερικά αβίαστα λάθη της Σάκκαρη στο σερβίς, που εντέλει αντιμετώπισε με ψυχραιμία για να απαντήσει με δικό της μπρέικ στο πιο κρίσιμο game του σετ και να κατακτήσει την πολυπόθητη πρόκριση εν μέσω αποθέωσης από τους δεκάδες Έλληνες στις κερκίδες.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-2 (1-6, 4-6)