17.2 C

Ζενίτ – Μπάγερν 79-71: Οι Ρώσοι άφησαν τους Βαυαρούς στο 0-4

Η Μπάγερν ήταν μια από τις μεγάλες εκπλήξεις της περυσινής Euroleague, φτάνοντας μέχρι το 5ο ματς κόντρα στην Αρμάνι προτού αποχαιρετήσει τη διοργάνωση. Φέτος πάλι, όλα δείχνουν πως η ευρωπαϊκή σεζόν θα κρατήσει… πέντε ματς λιγότερα, αφού το τραγικό ξεκίνημα με το 0-4 ψαλιδίζει κάθε ρεαλιστική ελπίδα ανατροπής της κατάστασης σε ό,τι έχει να κάνει με πρόκριση στα πλέι οφ.

Το σκορ στο 10′ ήταν 31-16. Και ένα κλικ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου στο 52-60. Αν αναρωτιέστε τι μεσολάβησε σε αυτά τα 20 λεπτά ώστε το +15 να γίνει -8 και μετά ξανά +8 στην τελευταία περίοδο, η απάντηση δεν θα μπορούσε ποτέ να είναι μονολεκτική. Ένα ματς που ξεκίνησε με 13-0 και φαινόταν τελειωμένο πριν το δεκάλεπτο, πέρασε από χίλια κύματα μέχρι να βρει οριστικό νικητή.

Η Μπάγερν υπέφερε στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, αλλά ένα… αμόκ τριπόντων από Χίλιαρντ και Γουόλντεν στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε τους Ρώσους στα πρόθυρα του εμφράγματος. Όπως και να ‘χει, δεν είναι μικρό πράγμα να βλέπεις το +17 (η μεγαλύτερη διαφορά του ματς στο 8’30”) να τουμπάρει στο -8. Το κακό για τους Γερμανούς είναι πως δεν μπόρεσαν σε καμιά περίπτωση να ελέγξουν τον ρυθμό, ακόμα κι όταν ήταν εκείνοι που οδηγούσαν στο σκορ. Μόλις η τρέλα πίσω από τα 6,75 σταμάτησε, οι λύσεις της ομάδας του Τρινκιέρι εξανεμίστηκαν και η τέταρτη ήττα στη σεζόν ήρθε σχεδόν φυσιολογικά.

Η Ζενίτ κατάφερε να μην αυτοκτονήσει στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της στη φετινή Euroleague, φτάνοντας στο 3-1 με τις νίκες σε Καζάν και Κάουνας αλλά και την ήττα στη Μόσχα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Μπολτάουζερ, Γιούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 1 2 3 4
ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 31 43 54 79
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 16 35 60 71

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 9 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Καράσεφ, Κουλάγκιν 5 (1), Μπαρόν 10, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πόιτρες 14 (6 ριμπάουντ), Πονίτκα (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 12 (2), Μίκι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.
ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές), Τόμας 2 (0/3 τρίποντα), Γουόλντεν 20 (3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάντερ 6, Γιάραμαζ, Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 8 (2/7 σουτ, 3/6 βολές), Σίσκο 7 (1), Χίλιαρντ 24 (4/7 τρίποντα), Σίλινγκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 18/33 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 22/30 τρίποντα, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 11/29 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 19/27 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.