13.2 C

Ζενίτ – Εφές 85-78: Αποφασισμένη για τετράδα

Ένα ακόμα μεγάλο κρας τεστ το πέρασε με άριστα η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ εν τη απουσία του Πόιθρες και με τον Μπλακ να μην έχει ενσωματωθεί ακόμα.

Οι Ρώσοι επικράτησαν με 85-78 της Εφές και πιστοποίησαν πως θέλουν να καπαρώσουν τουλάχιστον την τέταρτη θέση. Μπορεί στην έδρα τους να μην έχουν… πείσει, ωστόσο κόντρα στους Τούρκους ήταν απλά καταιγιστικοί με ένα πρώτο ημίχρονο από άλλο… πλανήτη.

Δεν ήταν μόνο η διψήφια διαφορά που χτίστηκε σχετικά νωρίς, αλλά η κυριαρχία που προέκυψε με καλή εικόνα μέσα από την άμυνα.

Η Εφές επιχείρησε την αντεπίθεση της στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο παρότι Μίτσιτς, Μοερμάν και Λάρκιν το… κυνήγησαν, δεν κατάφεραν να βάλουν στοπ στη Ζενίτ, η οποία στο φινάλε αντεπιτέθηκε και με διψήφια διαφορά δέκα πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Τόμας με 14 πόντους (6/6 δίποντα), ενώ σπουδαίο ματς έκαναν με 13 πόντους οι Χόλινς και Πάνγκος.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78