16.8 C

Ζενίτ – Μακάμπι 71-82: Φορτσάτη πριν από τον Παναθηναϊκό

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε σχετικά εύκολα τους ουραγούς του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague, τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 71-82, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της διοργάνωσης και ανέβηκε στο 10-4, ενώ οι Ρώσοι υποχώρησαν στο 3-11.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (30-31), η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο μισό του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Ζενίτ.

Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, καθώς δέχθηκε μόλις 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να σημειώσει μεγάλα καλάθια. Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι (17 π) ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (42-59) και ουσιαστικά τελείωσε με την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και εν τέλει έφτασαν στην επικράτηση με 71-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-31, 42-59, 71-82