21.4 C

Ζενίτ – Μπασκόνια 72-66: Νέα ήττα για τους Βάσκους

Η έλευση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν φαίνεται να έχει λειτουργήσει ευεργετικά για την Μπασκόνια, η οποία γνώρισε νέα ήττα, αυτήν τη φορά από την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα Ζενίτ με 72-66, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και έτσι οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 7-12, ενώ οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 6-13.

Η ρωσική ομάδα ήταν καλύτερη από την Μπασκόνια σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς από την πρώτη περίοδο πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε μέχρι τη λήξη.

Με τον Γουίλ Τόμας να κάνει ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι με 19 πόντους, η Ζενίτ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο +8 (39-31).

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, οι Βάσκοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και μείωσαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στους τέσσερις πόντους (53-49), αλλά η Ζενίτ ήταν πολύ σοβαρή και διατήρησε το προβάδισμά της.

Έτσι, η ομάδα του Χουάν Πλάθα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-66 και σημείωσε τη δεύτερη σερί της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-31, 53-49, 72-66