18 C

Ζενίτ – Μπασκόνια 75-79: Το φάντασμα του… Ολυμπιακού ξαναχτύπησε!

Απίστευτη Μπασκόνια στην Αγία Πετρούπολη! Οι Βάσκοι έκαναν επικό comeback στη Ρωσία απέναντι στη Ζενίτ και με ένα φοβερό σερί 19-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο έριξαν στο… καβάτσο την ομάδα του Πασκουάλ που βίωσε την ίδια δραματική κατάσταση πριν μια εβδομάδα.

Στο ΣΕΦ η Ζενίτ είχε εμφανίσει εξαιρετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός την έκανε να βλέπει… αστεράκια στο δεύτερο μέρος.

Από το 72-58, οι Βάσκοι έκαναν το 72-77 (!) δηλαδή έτρεξαν ένα τρομερό σερί 0-19 στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισαν την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα που τους έφερε στο 16-14, την ώρα που η Ζενίτ είναι στο 16-13 και χρωστάει το ματς με τον Παναθηναϊκό που θα το δώσει στις αρχές Απριλίου.

Ο Πάνγκος έκανε κακό παιχνίδι εκτελεστικά και έμεινε και στις 7 ασίστ, ενώ ο Πονίτκα ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και οι Μπάρον – Ρίβερς με 12 και 11 αντίστοιχα.

Την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι με τους 15 πόντους (3/5 τρίποντα) από τον Βιλντόζα και τους 17 πόντους του Πίτερς έκαναν εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και έδειξαν πως δεν γίνεται να τους υποτιμήσεις.

Η Ζενίτ έκανε ολοκληρωτικό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 31-15 και πίστεψε πως δεν θα χρειαστεί να κάνει πολλά πράγματα στο τρίτο. Ωστόσο, η Μπασκόνια δεν είπε την τελευταία της λέξη και παρότι έχασε τη διαφορά έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της οχτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 45-32, 59-45, 75-79.