17.2 C

Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ 74-86: Αφεντικό στην Αγία Πετρούπολη και χωρίς Τζέιμς

Η Ζενίτ είχε μια χρυσή ευκαιρία μπροστά της, αλλά την έχασε. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μάλλον… υποτίμησε την πλούσια ποιότητα της ΤΣΣΚΑ – παρά το «κόψιμο» του Μάικ Τζέιμς – και γνώρισε μια ήττα εντός έδρας που τη βάζει σε περιπέτειες όσον αφορά στην παρουσία της στην οχτάδα.

Το ρεκόρ της ομάδας της Αγίας Πετρούπολης έπεσε στο 17-14, με την ομάδα του Ιτούδη στην αντίπερα όχθη να φτάνει το 21-10 και να διατηρεί ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, έστω κι αν οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ της.

Ο Μπάρον με 24 πόντους (4/8 τρίποντα) και οι Τόμας (13π.), Πάνγκος (12π., 8ασ.) ήταν τα πρώτα… βιολιά για τους γηπεδούχους, με τον Ταρίκ Μπλακ να δίνει λύσεις σε κομβικά σημεία στην αναμέτρηση, την ώρα που ο Γκουντάιτις βρέθηκε σε κακή βραδιά.

Για την ΤΣΣΚΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βόιτμαν με 21 πόντους, ο Σενγκέλια είχε 14, ενώ από 13 είχε το δίδυμο Κλάιμπερν – Χάκετ.

Η Ζενίτ κρατήθηκε στο πρώτο ημίχρονο κοντά στην ΤΣΣΚΑ χάρη στα εύστοχα τρίποντα των Πάνγκος και Μπάρον και διατήρησε έτσι έντονο το ενδιαφέρον για το δεύτερο μέρος, στο οποίο ο Βόιτμαν ανέλαβε δράση. Με ένα δικό του σερί, η διαφορά έγινε διψήφια και από εκεί και ύστερα οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν τον τρόπο να ακολουθήσουν τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 42-48, 57-63, 74-86.